Arı Kovanı İmalatı

İyi bir kovan, arıları ve içerideki malzemeyi kışın soğuklardan korumalı, bir yerden bir yere taşıması kolay olmalı ve uygun fiyata yapılabilmelidir.
Kovanın duvarları en azında 2,4cm kalınlığında olmalı. Bu sayede en iyi korumayı sağlıyor. Ayrıca yaz sıcaklarında bal mumunun eriyip peteklerin çökmesini de engelliyor. Çam ağacı yumuşak olması, hafif olması, ucuz ve her yerde bulunabilir olmasından dolayı tercih edilir.

Kovanın çatısı da bölgenin iklim şartlarına uygun olmalı. Kışın soğuktan yazın da sıcaktan korumalı, ayrıca yağmur kar gibi doğa olaylarından etkilenmesini önleyecek izolasyon olmalı. Çatı ile kovan arasında bırakılan 30 cm’lik alana saman, vb. izolasyon malzemesi ile kışın besleme yapılabilecek bir kap konulmalı. Kovanın yağmur gürültüsünden etkilenmemesi sağlanarak arıların çatıya çarpan yağmurun sesini duyup endişeye kapılmanası sağlanır. Kovan genelde beyaza boyanarak kovanın hava şartlarına direnci artırılr ve ömrü uzar.

Polen Tuzaksız Kovan

Gezginci arıcılık ve daha verimli kovanları tercih edenler için tasarlanmış olan polen tuzaksız kovanlara alt tabana gerektiğinde havalandırma delikleri açılmaktadır. Kovanlarımız kuluçkalık, ballık, kovan kapağı ve 20 adet çerçeve ile genel kullanım özellikleri TSE’ye uygun olarak 42*50,5 tahta kalınlığı 2,5 ölçülerinde yapılmaktadır. Kovanlarda gezginci arıcılığa uygun olarak taban ve kuluçkalık katı sabit tasarlanmıştır. Kovanın taşınmasında kolaylaştırmak için firmamız tarafından özel olarak kovan kulpları üretilmektedir.

Kovanların bütün birleşme yerleri hava ile çalışan normal çivilere göre daha sağlam olan burgulu çivi vurabilen tabancalarla çakılmaktadır. Kovanın üst kapağı saçla kaplanmaktadır. Kapağın ön ve arka kısımlarında; yağmur girişini engelleyecek açıda havalandırma delikleri açılmaktadır. İmalatta köknar, sarıçam ve az miktarda ıhlamur kullanılmaktadır. İklim koşullarında ve kullanımda sorun oluşturabilecek budaklı kısımlar, budak çıkarma aparatları ile kovana zarar vermeden çıkarılmaktadır.  Kovanlar organik arıcılığa geçişi sağlamak ve ahşabın havalandırmayı engellememesi için ahşap koruyucu (Pinoteks) ile boyanmaktadır.

Sipariş doğrultusunda istenilen ölçülerde ve tip de kullanışlı kovanlar yapılır.

Polen Tuzaklı Kovan

Arıcılıkta büyük ve daha verimli kovanları tercih edenler için polen tuzaklı kovan tasarlanır.

Kovanlarımız kuluçkalık, ballık, kovan kapağı ve 20 adet çerçeve ile genel kullanım özellikleri TSE’ye uygun olarak 42*51 tahta kalınlığı 2,5 cm ebatlarında yapılmaktadır.

Kovanlarda gezginci arıcılığa uygun olarak taban ve kuluçkalık katı sabit tasarlanmıştır. Kovanın taşınmasında kolaylaştırmak için firmamız tarafından özel olarak kovan kulpları üretilmektedir.

Kovanların bütün birleşme yerleri hava ile çalışan normal çivilere göre daha sağlam olan burgulu çivi vurabilen tabancalarla çakılmaktadır.

Kovanın üst kapağı saçla kaplanmaktadır. Kapağın ön ve arka kısımlarında; yağmur girişini engelleyecek açıda havalandırma delikleri açılmaktadır.

İmalatta köknar, sarıçam ve az miktarda ıhlamur kullanılmaktadır. İklim koşullarında ve kullanımda sorun oluşturabilecek budaklı kısımlar, budak çıkarma aparatları ile kovana zarar vermeden çıkarılmaktadır.

Kovanlar organik arıcılığa geçişi sağlamak ve ahşabın havalandırmayı engellememesi için ahşap koruyucu (Pinoteks) ile boyanmaktadır.

Sipariş doğrultusunda istenilen ölçülerde ve tip de kullanışlı kovanlar yapılır.